No Comments

niebezpieczne góryGóry to miejsce, w którym trzeba okazywać im należy szacunek. I nie są to czcze słowa… Co roku wielu turystów udaje się na swój ostatni szlak, z którego nie wraca już o własnych siłach. Wszystko przez lekceważenie potęgi gór. Dlatego, jeśli rozkochałeś się w polskich szczytach, jednak wcześniej nie miałeś z nimi do czynienia, nie lekceważ ich.

Na początku swojego poznawania polskich pasm górskich pamiętaj, że jesteś początkującym i trzymaj się ściśle wyznaczanych szlaków. Pamiętaj, że czarny i czerwony to kolory szlaków, które na początku nie będą dla ciebie. Owszem, z czasem możesz na nie wyruszyć, jednak do tego jeszcze długa droga. Pamiętaj, aby w górach być zawsze przygotowanym na wszystko, ale też nie przesadzaj z zabieranym ekwipunkiem – musisz przecież to wszystko unieść, a nie broń Boże pozostawiać na szlaku.

Pamiętaj również o tym, żeby w swoim plecaku mieć zawsze odpowiednią odzież. Dlaczego? Ponieważ pogoda jest tutaj bardzo zmienna i w momencie z upalnego słońca może zrobić się wichura czy wielka mgła. Nie wolno zapominać również o odpowiednim stroju, pod kątem obuwia chociażby. Nie ma większej głupoty niż wybrać się na szlak w nieodpowiednim obuwiu – niedostosowanym do pogody, podłoża czy nierozchodzonym. Podobnie, jak głupotą jest, zwłaszcza w przypadku świeżo upieczonych piechurów, wybrać się na szlak zbyt późną porą – na szlakach bowiem nie znajdziemy neonów i latarni i nie ma nic prostszego niż stoczyć się w jakąś górską przepaść. Dlatego, zanim ruszysz śladami polskich taterników, poświeć czas na odpowiednie przygotowanie swojego ciała, sprzętu i postaraj się, aby w pierwszych wyprawach towarzyszył ci ktoś doświadczony.

Zapisz

Categories: Noclegi w górach

Dodaj komentarz